ARMA

ARMA

Balıkesirspor

Balıkesirspor armasının ilk ortaya çıkışı, kuruluşu takip eden günlerde Erdoğan Güngören tarafından çizilen amblemle birlikte olmuştur. (1967)
Aşağıdaki ilk örnekte görüldüğü gibi, beyaz fon üzerine kırmızı ve kırmızı fon üzerine beyaz ve çerçevesi daire şeklinde olmak üzere çizilmiştir. 1967 -68 sezonunda kırmızı formalar üzerine beyaz fonlu, beyaz formalar üzerinde de tersine kırmızı formda kulanılmıştır.

 

Aşağıda yer alan amblem ise, Erdoğan Güngören`in 1967 `de yaka rozeti olarak kullanılmak üzere oluşturduğu formdur. 1980 ` li yıllarda özellikle beyaz forma üzerinde , diğer rozete göre daha küçük boyutta kullanılmıştır.

Balıkesirspor

 

Aşağıda yer alan arma, kulüp logomuzun ikinci halidir. Yine Erdoğan Güngören tarafından oluşturulmuştur. Kulübümüzün ilk flâması üzerinde yeralmıştır. 1968 yılı başından itibaren formalarımız üzerinde kullanılmaya başlandığı , o yıla ait takım fotoğraflarında da görülmektedir.

Balıkesirspor

 

Armanın yaratıcısı Erdoğan Güngören 1928 doğumlu olup, futbola Balıkesir Lisesi`nde okuduğu yıllarda başlamış ve 1940 ile 1960 `lı yıllar arasında Türkiye`de iyi tanınan Karesi futbol takımında uzun yıllar ( başlangıçta genç yaşına rağmen) kaptanlık yapmıştır. Erdoğan Güngören ayrıca İstanbul`daki üniversite yıllarında Fenerbahçe dahil transfer teklifleri almasına rağmen okulunu ve Karesi`de oynamayı tercih etmiştir.

Balıkesirspor