TARİHÇE

TARİHÇE

     1965 yılı Nisan ayında Futbol Federasyonu başkanı merhum Orhan Şeref Apak imzalı olarak Balıkesir Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü`ne bir yazı gelir. Bahse konu yazıda ülkemizde Anadolu’ya yayılması planlanan ve organizasyonu başlatılan 2.profesyonel Türkiye futbol liginin devam ettiği ortamda Balıkesir ilinin de profesyonel takım kurma hakkı olduğu belirtilir. Bunun üzerine Beden Terbiyesi İl Müdürü merhum Selman Doğuşkan il merkezindeki kulüp temsilcilerini o günlerde Atatürk Stadı kapalı tribün altındaki il binasında toplayıp yazının içeriği ile ilgili bilgi verir. İlimizdeki kulüp temsilcileri olan o günkü yöneticiler profesyonel takım kurmanın büyük mali külfet getireceğini dikkate alarak suyun kaynağının bulunması gerektiğini ve taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini söylerler. Dolayısıyla bu profesyonel futbol takımı kurulması teklifinin de ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilir. Bunun üzerine imza altına alınan bu karar cevaben Futbol Federasyonuna iletilir.

     Gelişmeler bu yönde sürerken, Bandırma ilçemiz dönemin milletvekili Fenni İslimyeli aracılığıyla Futbol Federasyonu`na müracaatta bulunur. Müracaat üzerine 1965-1966 futbol sezonunda Bandırmaspor Türkiye Profesyonel 2.ligine alınır. İlçe takımımız Bandırmaspor tüm müsabakalarını Balıkesir Atatürk stadında oynar. Aradan bir yıla yakın bir zaman geçtikten sonra şehir kulübünde yapılan toplantıda, Balıkesirspor’un kurulması için bir müteşşebis heyet teşkil edilir. Ancak Futbol Federasyonu`na müracaata yapılan cevapta, “ilinizde profesyonel futbol takımı var. Aynı ilde 2 profesyonel takım olması mümkün değil” denerek ret cevabı gelir.

     Balıkesirspor kulübünün kurulup faaliyete geçirilmesi için birçok emek harcanmış ve kuruluş kolay olmamıştır. 1965 yılının başından 1966 yılının ilk baharına kadar ve zamanın belediye reisi Hüseyin Baştuz‘un başkanlığında toplantılar yapılmış konular üzerinde uzun uzun tartışmalar olmuş, kurulacak profesyonel futbol kulübünün geleceği, yönetici antrenör ve futbolcu ile parasal durumları gözden geçirilmiştir. Devrin valisi, Paşası ve işadamları, fabrikatörleri ile eski sporcularla ayrı ayrı toplantılar yapılmış Balıkesir merkezinde bir Balıkesirspor futbol kulübünün kurulmasına karar verilmiştir. İşte aylardan beri geceli-gündüzlü devam eden bu toplantıların sonucu ve yerel basınında desteği ile Balıkesirspor kulübünün geçici yönetim kurulu teşekkül ettirilmiştir. Sümerbank işhanı üst katında bir daire kiralayan Balıkesirspor Kulübü geçici vazife taksimi yapmıştır. Buna göre başkanlığa Belediye Reisi Hüseyin Baştuz, ikinci başkanlığa Mehmet Tiritoğlu genel sekreterliğe Münir Yenal , genel kaptanlığa Sebahattin Erdeniz muhasip üyeliklere Hasana Özdamar ile Ergin Aktan yönetim kurulu üyeliklerine de Hurşit Kangal ile Veli İnanöz getirilmişlerdir. Bu arada Balıkesirspor 'un 1966 yılı sezonunda 2.lig maçlarında yer alması için Mehmet Tiritoğlu, Münir Yenal ve Sebahattin Erdeniz’den oluşan bir heyetin Ankara'ya gönderilmesi karar altına alınmış ve heyet ertesi gün Anakara'ya yolcu edilmiştir. Sebahattin Erdeniz 'in askerlikten arkadaşı olan beden terbiyesi genel müdürü İsmail Hakkı Güngör Bey ile, daha sonra futbol federasyonu başkanı olan Orhan Şerif Apak’la  ayrı ayrı görüşmeler yapılmıştır.

     Balıkesir'in sportif tesisleri ile örnek stadyumu, şehirdeki oteller ve her türlü spor hareketlerini karşılayacak sosyal kuruluşların mevcut olduğu, her türlü fedakârlıkların Balıkesirli sporseverler tarafından yapılacağı ve karşılanacağı açıklanmıştır. Bu arada Balıkesir e bağlı Bandırma'mızın ikinci Türkiye liginde yer alması, liglere katılıp, maçlarının Balıkesir stadında yapılması hususunda Ankara'daki yetkililere bilgiler sunulmuştur. Bu bakımdan, Balıkesir il merkezinde de bir profesyonel kulüp kurulması kadar tabii bir şeyin olamayacağı tezi üzerinde durulmuş, bu görüş ve direnişler karşısında Balıkesirspor'unda ikinci ligde oynatılması için prensip kararına varılmıştır. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile Futbol Federasyonun vaatleri ve kararları, Balıkesirli sporseverleri, esnafı, tüccarı, otelcisi ve lokantacısı tarafından olumlu ve sevinçle karşılanmıştır. Ankara'ya giden heyet Balıkesir'e döndükten sonra şehrin ileri gelenleri, kulüp yöneticileri, bölge idarecileri ve işadamları ile çeşitli yerlerde sık sık toplantılar yapılmış, Ankara da cereyan eden konuşmalar ve Balıkesirspor Kulübünün ikinci milli lige alınması üzerinde varılan anlaşmalar bu toplantılarda anlatılmıştır.

     Balıkesirspor kulübünün resmi formaliteleri ikmal edilip, gereken müsaadeler alındıktan sonra şehirde para toplama kampanyaları başlatılmıştır. İlk olarak Ordu donatım okulunun bandosu eşliğinde yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile tüm Balıkesir gençleri, sporseverler Belediye binası önünden başlamak üzere Anafartalar ve Milli Kuvvetler caddeleri ile Paşa camii çevresini ve şehrin diğer semtlerini baştan başa dolaşıp Atatürk abidesine törenle çelenk koymuşlardır. Diğer taraftan o zamanın Emlak Kredi bankası müdürü Fethi Başeden, Belediye Reisi Hüseyin Baştuz, Hurşit Kangal, Münir Yenal ve daha bazı tanınmış kişiler,çarşıdaki mağazaları, dükkanları, işyerlerini, sanayi bölgelerini ve fabrikaları aralıksız olarak on-onbeş gün dolaşmış, Balıkesirspor 'a bir milyon TL’nin üzerinde fevkalade büyük bir bağış toplamışlardır. Ayrıca Sırrı Yırcalı yardımlarını maddi ve manevi olarak yapmakta öncülük etmişlerdir. Bunlardan başka banka1arda hesaplar açılmış, sinemacılar haftalık ve günlük gelirlerini 15 gün için Balıkesirspor 'a bağışta bulunmuşlardır. Şehrimizde yeni kurulan Balıkesirspor 'a karşı gösterdiği ilgi, sevgi ve yapılan her çeşit yardımlar Balıkesir’in spor tarihinde görülmüş fedakarlıklar değildir. İşte bu içten sevgi halesi içerisinde hazırlanan Balıkesirspor daha önceden tespit edilen 7-8 futbolcuyu İstanbul ve çevre kulüplerinden transfer etmiş, ilk antrenör olarak da Avusturya'dan yeni dönen, Fenerbahçe'nin eski kalecilerinden Şükrü Ersoy’la anlaşmıştır. 1966 yılının ağustos ayında federasyonca çekilen kura sonucunda Balıkesirspor ilk maçını Malatya da Malatyaspor’la yapacaktı. Hazırlıklar yapıldı.4-5 otobüsle Malatya ya gidildi. Orada yapılan tarihi maçı Balıkesirspor üstün ve ezici bir oyundan sonra 3-1 kazandı.

     Tüm Balıkesirliler büyüklü-küçüklü her yaştaki insanlar Balıkesirspor’u değirmen boğazında karşıladılar.Konvoylar halinde şehrin mahalle ve sokakları gece davullar çalınarak dolaşıldı.